Bizonyára már nagyon sokan hallottatok a különböző intelligencia típusokról, viszont kevesebben tudják, hogy több fajtája is létezik. Miért is jó a különböző intelligencia típusokkal tisztába lenni? Ebben a bejegyzésben erről fogok neked mesélni.

Akármennyire is törekszel arra, hogy sikeres legyél, ezt csak akkor fogod tudni elérni, ha tudod, hogy mi az, amiben igazán jó vagy. Tudósok szerint egy embernek egy, maximum két területen kell kimagaslóan jónak lennie ahhoz, hogy kiemelkedően sikeres legyen.

Howard Gardner, a Harvard Egyetem pszichológusa 1983 – ban megalkotta a többszörös intelligencia elméletét, amely megmutatja azt a kilenc módot, ahogy az intelligenciánkat különböző céljaink megvalósítására tudjuk használni. Az évek során történtek módosítások, amelyek tartalmaznak más intelligencia típusokat is, emellett viszont kiváló alapként szolgál az intelligencia elmélet számára.

Vajon melyek azok a területek, amelyekben kimagaslóan jó vagy?

A Howard Gardner féle 9 intelligencia terület a következő:

  1. Nyelvi intelligencia

A kimagasló nyelvi intelligenciával büszkélkedők rengeteget olvasnak, jól játszanak a szavakkal, kiváló kifejező képességgel rendelkeznek. Könnyebben tanulnak meg új kifejezéseket, idegen nyelveket, mint társaik. Kitűnő a névmemóriájuk, megjegyzik a dátumokat Verhetetlen a Schrabble – ben, rejtvényfejtésben.  A magas nyelvi intelligenciával rendelkezők jellemzően újságírók, politikusok, műsorvezetők.

  1. Logikai – matematikai intelligencia

A logikai-matematikai intelligenciával rendelkezők jól érvelnek, megnyerik a vitákat. Kimagasló problémamegoldó képességgel rendelkeznek, stratégiában gondolkoznak. Kapcsolataikban általában dominálnak. Azok az emberek, akik ezzel a fajta intelligenciával rendelkeznek, imádják elemezni a különböző helyzeteket, gondolkodásuk a logikán alapul. Ez a fajta intelligencia jól ismert a tudósok, matematikusok és nyomozók körében.

  1. Térbeli intelligencia

A térbeli intelligencia képviselői képekben és látványban gondolkoznak. Fő jellemvonásaik közé tartozik, hogy nagy képzelőerővel rendelkeznek, grafikus képességeik magasak, illetve képekben alkotnak.  Ezen intelligencia képviselői főként építészek, festők, művészek.

  1. Testi-kinesztetikus intelligencia

Ez a fajta intelligencia arról szól, hogy valaki képes a testét hatékonyan és okosan irányítani a különböző fizikai képességeit használva. Ezen intelligencia esetében nagy jelentősége van az időzítésnek és a szem-kéz koordinációnak. Többnyire portolók, orvosok és mesterek körében találkozhatunk ezzel a fajta intelligenciával.

  1. Zenei intelligencia

Valaki a természethez, van, aki a művészetekhez, a zenéhez áll közelebb. A magas zenei intelligencia táborát képviselők érzékenyebbek társaiknál. Könnyebben ráéreznek, felismerik a tónusokat, a ritmusokat, jól eltalálják a hangmagasságokat. Kiváló alkotóképességgel bírnak. Ők jellemzően az énekesek, zeneszerzők vonalát képviselik.

  1. Interperszonális intelligencia

Az interperszonális intelligencia azokra jellemző, akik jól kommunikálnak másokkal, igazán megértik a másikat. Az interperszonális intelligencia empátiaként is definiálható, mivel mind a kettő nagyon hasonló. Az ezzel a típusú intelligenciával rendelkező emberek képesek felismerni és azonosítani mások érzelmeit, vágyait és motivációit. Az interperszonális intelligencia a social médiában dolgozóaknál, a tanároknál, színészeknél figyelhető meg.

  1. Intraperszonális intelligencia

Az intraperszonális intelligencia hasonló az interperszonálishoz, csak ez a típus mások megértése helyett, önmaga érzelmeinek észlelésével és megértésével foglalkozik. Ha összhangban vagy magaddal és saját gondolataiddal, jól megérted önmagad, akkor valószínűleg magas az intraperszonális intelligenciád. Pszichológusok, írók és filozófusok erősítik az ezen intelligenciával rendelkezők csoportját.

  1. Természeti intelligencia

Ez az intelligencia az emberek érzékenységét mutatja meg a természet világához. A természeti intelligencia fontos eleme a személyes túlélésnek. A természeti intelligencia gyakorlói olyan emberek, mint a kertészek, séfek, vagy vadászok, akik gyakran rendelkeznek ezzel a fajta intelligenciával.

  1. Egzisztenciális intelligencia

Feltesznek például olyan kérdéseket, hogy miért/hogyan élünk és halunk meg, vagy, hogy hogyan és miért születünk erre a világra, mi lesz a halál után. Ezt a tábort a mélyen gondolkodók erősítik. Ilyenek például a filozófusok.

 

Te tisztában vagy azzal, hogy miben vagy igazán jó? Mely intelligenciád igazán kimagasló? Ha nem, akkor bízom benne, hogy ez az összefoglaló segíthet neked az iránymutatásban.